Αθλητισμός

Φενέρ για… οκτάδα, έκανε περίπατο στη Βιτόρια!

Αυτή ναι, είναι Φενέρμπαχτσε! Παρά τις σημαντικές απουσίες του Σλούκα και του Βέσελι, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Μπασκόνια (65-79) και πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη της, με την οποία ανέβηκε στο 7-11. Κορυφαίοι για τους Τούρκους οι Βέστερμαν (21 πόντοι) και Γουίλιαμς (16 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ από τους…

Αυτή ναι, είναι Φενέρμπαχτσε!

Παρά τις σημαντικές απουσίες του Σλούκα και του Βέσελι, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Μπασκόνια (65-79) και πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη της, με την οποία ανέβηκε στο 7-11.

Κορυφαίοι για τους Τούρκους οι Βέστερμαν (21 πόντοι) και Γουίλιαμς (16 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ από τους γηπεδούχους πάλεψαν μόνοι τους οι Σενγκέλια (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Φαλ (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Η Φενέρ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Βέστερμαν (3/3 τρίποντα!), προηγήθηκε 12-3 στο πρώτο τετράλεπτο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν στο ίδιο μομέντουμ και με εφαλτήριο την άμυνά τους, ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (5-16 στο 8’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +9 (11-20).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ιβάνοβιτς βελτιώθηκε αμυντικά και βρήκε λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Σενγκέλια, για να μειώσει στο -5 (22-27 στο 15’). Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι βρήκαν τον τρόπο για να απομακρυνθούν: με επιμέρους σκορ 12-3, έφτασαν στο +14 (25-39 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρ στο +14 (28-42).

Με καλή αμυντική λειτουργία, η ομάδα του Ομπράντοβιτς απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (30-48 στο 24’), με τους Βάσκους να μην έχουν τρόπο αντίδρασης. Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν βάλει τις βάσεις για τη νίκη τους έχοντας «αέρα» 17 πόντων (45-62).

Την ίδια περίπου μορφή είχε και η τέταρτη περίοδος, με τη Φενέρμπαχτσε να διατηρεί διψήφια διαφορά (54-68 στο 35’). Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς επιχείρησαν να το… μαζέψουν στο φινάλε, αλλά μάταιος κόπος: η τελευταία κόρνα της γραμματείας βρήκε τους Τούρκους να πανηγυρίζουν μια άνετη νίκη (65-79).

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 28-42, 45-62, 65-79.