Αθλητισμός

Μπαρτσελόνα -96: Η ομάδα του Ιτούδη διέσυρε την superteam των Καταλανών!

Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά έχοντας 22/32 δίποντα και 14/30 τρίποντα, έκανε επιμέρους σκορ 18-33 στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε με το γκάζι πατημένο ως το φινάλε, γκρεμίζοντας την Μπαρτσελόνα από την κορυφή όπου φιγουράρει πλέον μόνη η Αναντολού Εφές, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση!  Ο αγώνας Ο Γιοχάνες Φόικτμαν ηγήθηκε επιθετικά της ΤΣΣΚΑ…

ΗΤΣΣΚΑσούταρε με εκπληκτικά ποσοστά έχοντας 22/32 δίποντα και 14/30 τρίποντα, έκανε επιμέρους σκορ 18-33 στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε με το γκάζι πατημένο ως το φινάλε, γκρεμίζοντας τηνΜπαρτσελόνααπό την κορυφή όπου φιγουράρει πλέον μόνη ηΑναντολού Εφές, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση!

Ο αγώνας

ΟΓιοχάνες Φόικτμανηγήθηκε επιθετικά τηςΤΣΣΚΑ Μόσχαςστα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στοPalau Blaugrana, σκοράροντας για το 13-15 στο 8:01 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 1/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Παρ’ όλα αυτά ηΜπαρτσελόνααντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 7-0 (20-15, 9:51) κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 20-18, έχοντας 72.7% στο δίποντο (8/11) και υποχρεώνοντας τηνΤΣΣΚΑσε 5 λάθη. Η ομάδα τουΔημήτρη Ιτούδηβρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν οΚάιλ Χάινςέκανε το 36-46 στο 1:36 για το ημίχρονο.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-51, έχοντας 11/14 δίποντα, 7/13 τρίποντα και μοιράζοντας 16 ασίστ αντί μόλις 5 τηςΜπαρτσελόνα! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης συνέχισε με το γκάζι… πατημένο στην τρίτη περίοδο, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά! Είναι χαρακτηριστικό ότι οΒοροντσέβιτςευστόχησε για το 50-71 ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +26 (50-76) για τηνΤΣΣΚΑπου έκανε επιμέρους σκορ 12-25! Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 7-0 για τηνΜπαρτσελόνα(57-76) όμως ηΤΣΣΚΑ Μόσχαςσυνέχισε στο ίδιο τέμπο και ο Τζέιμς έκανε το 61-86, φτάνοντας τους 14 πόντους. ΟΧίλιαρντεκτόξευσε τη διαφορά στο +33 (63-96) για τηνΤΣΣΚΑπου πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 67-96.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 68.8% στο δίποντο και 46.7% στο τρίποντο, κυριαρχώντας σε όλες τις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τζέιμς είχε 14 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 κερδισμένα φάουλ, 4 λάθη και 18 βαθμούς στο ranking σε 27:07.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πάου Ρίμπας είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο και 2 ασίστ στα 13:22 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 10 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της ΤΣΣΚΑ στη δεύτερη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα την κατάρρευση στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-51, 50-76, 67-96.