Αθλητισμός

Λίβερπουλ -0: Ενα χρόνο αήττητη και φουλ για κούπα(vid)

Οπως έκλεισε το 2019, έτσι μπήκε και στο 2020, με νίκη! Η Λίβερπουλ ήταν πειστική, επικράτησε εύκολα 2-0 της Σέφιλντ στο Ανφιλντ και βρέθηκε στο +13 από τη Λέστερ και με ματς λιγότερο. Ο Κλοπ συνέχισε το σερί με τις νεοφώτιστες εντός (12 νίκες σε ισάριθμα ματς και 35-4 γκολ) και η ομάδα του με…

Οπως έκλεισε το 2019, έτσι μπήκε και στο 2020, με νίκη! Η Λίβερπουλ ήταν πειστική, επικράτησε εύκολα 2-0 της Σέφιλντ στο Ανφιλντ και βρέθηκε στο +13 από τη Λέστερ και με ματς λιγότερο. Ο Κλοπ συνέχισε το σερί με τις νεοφώτιστες εντός (12 νίκες σε ισάριθμα ματς και 35-4 γκολ) και η ομάδα του με την ψυχολογία στα ύψη ετοιμάζεται για τον πιο κρίσιμο μήνα (Εβερτον για FA Cup, Τότεναμ, Γιουνάιτεντ, Γουλβς για πρωτάθλημα) της στην φετινή Premier. Οι Κόκκινοι συμπλήρωσαν ένα χρόνο αήττητοι (3 Γενάρη του 2019 ηττήθηκαν από τη Σίτι) στο πρωτάθλημα και πάνε… τρένο για το 19ο πρωτάθλημα

Iδανικότερο ξεκίνημα στο 2020 δεν μπορούσε να φανταστεί ο Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος είδε την ομάδα του να προηγείται στο πρώτο πεντάλεπτο. Γκάφα της άμυνας, γλίστρησε ο Μπάλντοκ και ο Ρόμπερτσον με σέντρα πάρε – βάλε στον Σαλάχ έδωσε την ευκαιρία στον Αιγύπτιο να πετύχει το πρώτο γκολ της νέας δεκαετίας για τους Reds! Μάλιστα, με αυτό το τέρμα, ο Σαλάχ σκόραρε κόντρα σε 22 αντιπάλους της Premier League ως παίκτης των Κόκκινων. H Σέφιλντ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και στο 7′ είδε τον Άλισον να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του ΜακΓκόλντρικ. Οι Reds είχαν τον έλεγχο και στο 11′ ο Σαλάχ πλησίασε το δεύτερο γκολ, όμως ο Χέντερσον έκανε την επέμβαση της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή κυκλοφορία, η κατοχή έφτασε το 75%, όμως η Σέφιλντ ήταν εξαιρετική στο ανασταλτικό κομμάτι. Οι «λεπίδες» έκλεισαν χώρους και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 30′ για να κάνει η Λίβερπουλ ξανά φάση! Ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά και πάλι ο Χέντερσον έδιωξε υπέροχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και σε ένα 20λεπτο τα κατάφεραν! Στο 47΄ο Φαν Ντάικ δεν μπόρεσε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, στο 60′ ο Σαλάχ είδε το έξυπνο πλασέ του να σταματάει στο δοκάρι, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ. Χρειάστηκε μια εξαιρετική αντεπίθεση, ένας ιδανικός συνδυασμός Μανέ – Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να μοιράζει στο τέλος και τον Σενεγαλέζο να πετυχαίνει το 15ο γκολ της σεζόν! Οι Reds πίεσαν και πέντε λεπτά αργότερα έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, αλλά Φιρμίνο και Σαλάχ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Τεράστια φάση και στο 74΄, αλλά ο γκολκίπερ της Σέφιλντ νίκησε και τον Μανέ που βρέθηκε σε θέση για γκολ! Οι φιλοξενούμενοι πάντως θα μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά στο 87′ ο ΜακΜπέρνι έχασε το… άχαστο μόνος με το τέρμα!

Λίβερπουλ: Aλισον, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (88′ Λαλάνα), Γκόμες, Άρνολντ, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Φιρμίνο, Σαλάχ (90′ Ελιοτ), Μανέ (78′ Οριγκί)

Σέφιλντ Γιουν.: Χέντερσον, Μπίσαμ, Στίβενς, Μπάλντοκ, Εγκαν, Ο’Κονελ, Φλεκ, Νόργουντ (78′ Μπέσιτς), Λούντστραμ, ΜακΓκόλντρικ (66′ Σαρπ), Μουσέτ (65′ ΜακΜπέρνι)