Αθλητισμός

Γουλβς -0: Όνειρα Ευρώπης με Ποντένσε

Με τον Ντανιέλ Ποντένσε να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα η Γουλβς επικράτησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας και κάνει όνειρα Ευρώπης και για την επόμενη περίοδο. Η ομάδα του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα την Τότεναμ, σκαρφάλωσε στην 5η θεση και βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από Λέστερ και Γιουνάιτεντ ενώ απομενει μια…

Με τον Ντανιέλ Ποντένσε να πετυχαίνει το παρθενικό του τέρμα η Γουλβς επικράτησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας και κάνει όνειρα Ευρώπης και για την επόμενη περίοδο. Η ομάδα του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα την Τότεναμ, σκαρφάλωσε στην 5η θεση και βρίσκεται τρεις βαθμούς πίσω από Λέστερ και Γιουνάιτεντ ενώ απομενει μια αγωνιστική.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού δεν έθελψε με την απόδοση της στο ματς με την Κρίσταλ Πάλας, έκανε λιγοστές φάσεις, αλλά πήρε το τρίποντο που ήταν και το ζητούμενο. Το 1-0 έγινε στο 41′ μετά από ωραία συνεργασία του Μουτίνιο με τον Ντόχερτι και τελική πάσα προς τον Ποντένσε που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο μέρος η Γούλβς ανέβασε την απόδοση και έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Χόνι στο 68′ μετά από πάσα του Τραορέ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι στη νίκη, έκαναν ρεκόρ κατάκτησης βαθμών στην Premier League ενώ για την Κρίσταλ Πάλας που αγωνίστηκε χωρίς τον Μιλιβόγεβιτς που ήταν τραυματίας αυτή ήταν η εβδομή συνεχόμενη ήττα.

ΓΟΥΛΒΣ:Πατρίσιο, Ντεντόνκερ, Κόουντι, Μπολί, Ντόχερτι, Μουτίνιο, Νέβες, Χόνι, Τραορέ (81′ Νέτο), Χιμένες, Ποντένσε (72′ Ντιέγκο Ζότα).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ:Γκουαϊτά, Γουόρντ, Νταν, Σακό (22′ Κουγιατέ), Μίτσελ, Τάουνσεντ, ΜακΚάρθι, ΜακΆρθουρ, Σλουπ (73′ Ρίντεβελντ), Αγιού, Ζαχά.