Αθλητισμός

Βαλένθια -85: Έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Βαλένθια (82-85) δείχνοντας τεράστιο χαρακτήρα τόσο αγωνιστικό όσο και πνευματικό. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ προηγήθηκε 4-13 (7′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με συνεχόμενα τρίποντα από Κολόμ και Τόμπεϊ μείωσαν σε 14-16 (9΄).…

ΗΜακάμπι Τελ Αβίβέφυγε με τη νίκη από την έδρα τηςΒαλένθια(82-85) δείχνοντας τεράστιο χαρακτήρα τόσο αγωνιστικό όσο και πνευματικό.

Η ομάδα τουΓιάννη Σφαιρόπουλουξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τονΜπράιαντπροηγήθηκε 4-13 (7′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με συνεχόμενα τρίποντα απόΚολόμκαιΤόμπεϊμείωσαν σε 14-16 (9΄).

Η Βαλένθια συνέχισε στο ρυθμό της και στο δεύτερο δεκάλεπτο μόνο που άλλαξε ο πρωταγωνιστής της. ΟΕντούρέφτασε τους 10 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να πάρει μία μικρή διαφορά (36-29, 18′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με την Μακάμπι οι παίκτες της οποίας έκαναν αρκετά λάθη τα οποία πρόσφεραν εύκολα καλάθια στον αντίπαλο (48-35, 24′).ΧάντερκαιΟυίλμπεκινπήραν φόρα όμως και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των γηπεδούχων και μείωσαν σε 57-55 (30′).

Η τέταρτη περίοδος θα ήταν ντέρμπι, καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να ξεφύγει. ΟΝτόρσεϊμε τον Χάντερ από τη μία και οΝτούμπλιεβιτςμε τον Σαν Εμετέριο από την άλλη διατηρούσαν κοντά το σκορ (77-75, 37′). Στον χρόνο που έμενε η Μακάμπι βρήκε 3/3 σουτ τριών πόντων (Ουίλμπεκιν, Ντόρσεϊ) και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς με απόλυτη ισορροπία στα στατιστικά οι 4 περισσότερες ασίστ των νικητών και τα 7 μόλις λάθη που έκαναν έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: ΟΤάιλερ Ντόρσεϊείχε 19 πόντους (1/2δ., 4/8τρ., 5/6β.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και δύο σερί τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: ΟΑλμπέρτο Αμπάλδεσε 26′ πρόσφερε 4 πόντους με 2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: ΟΣκότι Ουίλμπεκινείχε 20 πόντους ενώ ο Οθέλο Χάντερ πρόσθεσε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Δύο τρίποντα των φιλοξενούμενων από Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ άλλαξαν την κατάσταση και στην ψυχολογία και στην ουσία (77-81, 39′), όμως ο Μαυροβούνιος σέντερ της Βαλένθια απάντησε επίσης πίσω από τα 6,75. Ο Ντόρσεϊ όμως ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 80-84 κι έβαλε τέλος στην υπόθεση της νίκης

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τους 27 πόντους που δέχτηκε στην τελευταία περίοδο. Η Μακάμπι τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:Το κόψιμο του Ελάιζα Μπράιαντ στον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς στο 25′ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα:19-18, 38-33, 61-58, 82-85