Αθλητισμός

Μπαρτσελόνα -80: Καταλανική ανατροπάρα από το -17!

Ματσάρα στην Βαρκελώνη και καταλανική ανατροπή. Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει με 17 (48-65) στο 27′ από την Μπάγερν, αλλά επέστρεψε και πήρε τη νίκη που την πήγε στο 22-6. Για τους νικητές 28 είχε ο Μίροτιτς.Το ματς Με τον Μπάρτελ η Μπάγερν προηγήθηκε με 9-10, ωστόσο η Μπάρτσα με τον Κλαβέρ σκόραρε για το…

Ματσάρα στην Βαρκελώνη και καταλανική ανατροπή.

ΗΜπαρτσελόναβρέθηκε να χάνει με 17 (48-65) στο 27′ από την Μπάγερν, αλλά επέστρεψε και πήρε τη νίκη που την πήγε στο 22-6.

Για τους νικητές 28 είχε ο Μίροτιτς.

Το ματς

Με τον Μπάρτελ η Μπάγερν προηγήθηκε με 9-10, ωστόσο η Μπάρτσα με τον Κλαβέρ σκόραρε για το 19-14. Ο Ντιλέινι διαμόρφωσε το 21-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Καμια από τις 2 ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο ημίχρονο, με τον Σίσκο να γράφει το 42-41 στο 20′.

Οι Βαυαροί έκαναν φοβερά πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 (48-65) με τον Μονρό. Ο Κούριτς μείωσε σε 57-67 στο 29′.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε με φοβερή αντεπίθεση και ο Οριόλα έβαλε μπροστά την ομάδα του για το 78-77. O Mίροτιτς με 2/2 βολές έκανε το 80-77. Ο Λο πήγε στις βολές, έχασε και τις 2. Ο Λούτσιτς έγραψε το 81-80 με τρίποντα στα 2 δευτερόλεπτα, με τον Ντέιβις να βάζει 2 βολε΄ς για το τελικό 83-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ:Νίκησε γιατί διαθέτει μεγάλες προσωπικότητες όπως ο Μίροτιτς που δεν πτοούνται ακόμα και όταν χάνουν μεγάλη διαφορά. Σε ματς που κρίνεται στον πόντο, τα 3 περισσότερα των φιλοξνεο΄.υμενων καθώς και οι 2 περισσότερες ασίστ των νικητών έπιασαν τόπο

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: ΟΜιροτιτςμε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: ΟΖίπσερέμεινε χαμηλά στους 5 πόντους και δεν βοήθησε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:ΟΧίγκινςμε 16 πόντους έκανε πολύ καλή δουλειά για τους Καταλανούς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ:Με το σκορ στο 80-77, ο Λο πήγε στις βολές, έχασε και τις 2, με την Μπάρτσα να παίρνει το επιθετικό και να κλειδώνει τη νίκη με 1/2 βολες του Τόμιτς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: ΗΜπαρτσελόνατο 12/28 δίποντα και ηΜπάγερντα 14 λάθη και την αδυναμία να διαχειριστεί το +17 του τρίτου δεκαλέτπου.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80